1260 öğrenci rekor kırdı

GÖKHAN KESKİNCİ-İSTANBUL

Ataşehir Belediyesi, Ataşehir Kaymakamlığı, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeditepe Üniversitesi ve Malatya Pazarı işbirliğiyle en çok çocukla resim toplama rekoru kırıldı.  Deprem Haftası’nda, depremin çocuklar üzerindeki tesirini ölçümlemek amacıyla, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 20 ayrı ilköğretim okulundan toplam bin 260 çocuğun zelzele konulu çizdikleri resimler, Yeditepe Üniversitesi’nde toplanarak bir rekora imza atıldı.

DEPREMZEDELER ISINACAK

Yeditepe üniversitesi’ndeki törende konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, rekorun yalnızca yardım etkinliği olmadığını, burada toplanan resimlerin akademik olarak inceleneceğini ifade etti. İlgezdi, toplanan resimlerin gelecekte depremin çocuklar üzerisindeki tesirinin bilim dünyası tarafından daha iyi anlaşılması ile alakalı ehemmiyet arz ettiğini dile getirdi. İlgezdi’den sonra Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu ve Prof. Dr. Orhan Kural da çocukların, Vanlı depremzedeler için yapılan resimlerin önemine dikkat çekti.

Çocukların yaptığı her resme karşılık Ataşehir Belediyesi, atkı, bere, eldiven ve battaniyeden oluşan setleri, Malatya Pazarı da soğuklarda üşümeyi azaltacak enerji paketleri verdi. Resmini teslim eden öğrenciler, aldıkları paketleri yardım kolilerine kendi elleriyle yerleştirdiler. Toplanan yardımlar daha sonra, bir tıra yüklenerek Van’da Çadır/Konteynır şehirlerde yaşayan çocuklara gönderildi.

AKADEMİSYENLER İNCELEYECEK

Çocukların yaptığı zelzele konulu resimlerin ise Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümündeki uzmanlar tarafından inceleneceğini belirten yetkililer “Depremin Çocuklar Üzerindeki Etkisi” başlıklı akademik bir referans çalışmanın kamuoyuyla paylaşılacağını aktardılar.

Başkanlığını Prof. Dr. Orhan Kural’ın yaptığı en çok resim toplama rekorunun tescil ve hakem heyetinde ise Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Başkan Yrd. Sadık Kayhan, Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Md. Ahmet Özgenç, Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Fatma Alev Yalçınkaya, Malatya Pazarı Satış Müdürü Hıdır Özdemir yer aldı.

Bir önceki yazımız olan Bugün bu 11 şehirde okullar tatil başlıklı makalemizde 11, bu ve bugün hakkında bilgiler verilmektedir.