Ahmet Ertegün’ün eşinden Oxford’a rekor bağış

Mica-Ahmet Ertegün onuruna tertip eden konferans ile Oxford Üniversitesi yöneticileri yapılan desteğin 26 milyon sterlin (72 milyon TL) ile Oxford üniversitesi tarihinde bir ilk olduğunu duyurdu.
 
Mica Ertegün’un katıldığı konferansta İngiltere’nin önde gelen isimleri yer aldı. Burs program ile her sene dünya genelinden 15 öğrenciye beşeri bilimler programlarında tam burs imkanı sağlanması hedefleniyor.
 
Dünya müzik tarihine ismini yazdıran Ahmet Ertegun’ün eğitim alanına verdiği destek ölümünün hemen peşinden eşi Mica Ertegun’ün girişimleriyle devam ediyor.
 
Amerika, Türkiye ve İngiltere’ de çok sayıda öğrencinin öğrenime destek olan burs programlarına, Oxford Üniversitesi çerçevesinde din, dil ırk ayrımı gözetmeden tüm öğrencilere açık olacak.
 
Oxford Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Müdürü Eugen Rogan, “Ertegün Bursları ile Boğaziçi Üniversitesi’nden çok sayıda genç Oxford’da çalışma imkanı buldu. Bu yeni program ile her sene 15 öğrenci Oxford’da çalışma talihi bulacak ve sayı her sene gittikçe artacak. Bulgar yurttaşı Mica ve Türk yurttaşı Ahmet Ertegün sağladıkları imkan ile dünya öğrencilerine kapıları açtılar, kendileri dünya yurttaşı olarak dünya öğrencilerine akılalmaz imkanlar sağlıyorlar” açıklamasında bulundu.
 
Mica Ertegün’ün yakın arkadaşı Linda Wachner ise, “15 öğrenciye tam burs ile başlayan ve 35’e kadar yükselecek Ertegün burs programının bugün ilanını gerçekleştirdik. Mica için çok özel bir gün. Beşeri bilimler dünyasında, değerini bilecek bireyler yetişmesinde katkısı olacağına inanıyor” diye konuştu.
 
Oxford Üniversitesi doktora ikinci sınıf öğrencisi Funda Üstek, “Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Ertegün Burs Programı ile Oxford Üniversitesi’nde öğrenciliğime devam ettim. Burslar bir öğrenci için çok önemli. Bilhassa yurtdışını hedefliyorsanız burslar sayesinde yalnızca dersinizi düşünebiliyorsunuz. Ters taktirde çok endişeleniyorsunuz ve bu da çalışmalarınızı etkiliyor” dedi. 
 
Mica Ertegün ise, Londra’da eşi onuruna Led Zepplin grubu tarafından bir konser düzenlendiğini ve biletlerin 125 sterlinden satıldığını hatırlatarak, “Tüm bunları, Ahmet Ertegün’ün vefatının hemen peşinden onuruna tertip eden konserden elde edilen gelir ile gerçekleştirdik. Ben 2-3 yıldır, bu bursların örgütlü edilmesi için uğraşıyorum. İnanıyorum ki çok sayıda Türk öğrenci bu burslardan yararlanacak, çok sayıda başarılı Türk öğrenci var” diye konuştu.
 
Bu arada İstanbul’u çok özlediğini de belirten Mica Ertegün, “Gerçekten, birkaç günlüğüne de olsa İstanbul’a gitmek istiyorum, Türkiye’yi çok seviyorum. En sevdiğim ülkelerden biri. Türkiye’ye gitmek için sahiden gün sayıyorum” dedi.
 
Konferansa Led Zepplin grubunun bas gitarcısı John Paul John da katıldı. John yaptığı konuşmada Ahmet Ertegün’ e duyuduğu sevgi ve saygıyı ifade ederek konserin bu emele hizmet etmesinden çok büyük onur duyduğunu ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Uludağ Üniversitesi'nden araştırmaya 10 milyon TL başlıklı makalemizde 10, araştırmaya ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.