Arapça Yarışmaları heyecanı başlıyor

Akademi Derneği, Ensar Vakfı ve Önder İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği işbirliğiyle tertip eden yarışmalarının ilkine İstanbul’daki 25 İmam Hatip Lisesinden 400 öğrenci katılırken, 2.’sine Türkiye genelinde 409 okuldan 3 bin 995 öğrenci katıldı.

Bu sene beynelmilel düzeyde yapılan 3. yarışmalar kapsamında, Türkiye’den ve Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya, Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan’dan olmak üzere 8 Balkan ülkesinden okullar yarışacak. Türkiye’nin 80 şehrinden 461 okulun katılımıyla 2710 öğrencinin hazırlandığı bu seneki yarışmalara beynelmilel final aşamasında Balkan ülkelerinden birinciliği kazanan 80 öğrenci de katılacak.

25 Arap ülkesinden 350 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu Arapça, Kur’an-ı Kerim’in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için de büyük bir ehemmiyete sahiptir. Ehemmiyeti her geçen gün artan bu dile dikkat çekmek isteyen yarışmaların emeli Arapçayı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen, sosyal, kültürel ve iktisadi ilişkileri geliştirebilecek gençlerin yetiştirilmesine öncülük ediyor.

Türkiye’de 9 koordinatör bölge öncülüğünde 3-5 Mart 2012 tahinde düzenlenecek şehir yarışmalarına katılan 2710 öğrenci, bilgi yarışması, hitabet ve şiir alanlarında yarışacak. Yarışmaların nihayetinde birinci olan okullar 9-10 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara-Kızılcahamam’da düzenlenecek Türkiye finaline katılmaya hak kazanacaklar.
Balkan ülkelerinden gelen öğrencilerin maharetlerini sergileyip Türkiye’nin birincileriyle yarışacağı “Uluslararası Arapça Yarışmaları” finalleri ise 17 Mayıs 2012 tarihinde Bursa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

20 Mayıs 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde beynelmilel katılımla düzenlenecek ödül töreninde dereceye giren okul ve öğrencilere ödülleri verilecek. Birinciler umre ziyareti ile ödüllendirilirken, ikincilere Ipad ve üçüncülere Iphone hediyeleri takdim edilecek.

Bir önceki yazımız olan Dereceye giren öğrencilere otomobil başlıklı makalemizde dereceye, giren ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.