Çapa ve Cerrahpaşa yine yapılacak

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, takriben 1.5 milyar TL’ye mal olacak olan projenin Türkiye’de bugüne dek yapılmış en büyük iki sıhhat müessesesi yenileme projesi olacağını, proje için TOKİ ile ön anlaşma sağlandığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konu ile alakalı ihtiyaç duyulan izinleri verdiğini söyledi. Söylet, bin yataklı olması beklenen projenin yapımı esnasında hasta, çalışan ve hekimlerin çevredeki hastanelere dağıtılacağını, yenilemenin de kademeli olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, “dev proje”nin ön çalışması bir İtalyan firması tarafından yapıldı. Ancak yeni hastanelerin nasıl olacağı, ne zaman biteceği konuları bu sene nihayetinde netlik kazanacak.

İLK KEZ 6 YIL ÖNCE GÜNDEME GELDİ

Üniversitenin teknolojik olarak yetersiz kaldığı ve depreme karşı dayanıksız olduğu gerekçeleriyle “yıkılması ve İkitelli’deki Olimpiyat Stadı’nın yanındaki bir arsaya yapılacak yeni binaya taşınması” fikri 6 sene önce dönemin rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak vaktinde gündeme gelmiş, proje ertelenmişti. Sıhhat Bakanlığı da geçen günlerde Olimpiyat Stadı’nın yanında kamu-özel işbirliği ile yapılacak olan “Dev Sıhhat Kampusu” için harekete geçti. Bu gelişmeler sürerken İÜ Tıp Fakültesi ve CTF binalarının ne olacağı da merak konusu oldu.

Konuyla alakalı sualleri yanıtlayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversite hastanelerinin aynı yerinde, kademeli olarak yıkılacağı ve yapılacağını belirterek projeyi “dev proje” olarak nitelendirdi. “Bu kadar büyük bir bedel gerektiren iki proje Türkiye’deki bugüne dek yapılmış iki sıhhat müessesesi yenilemesi projesi olacak” diyen Prof. Dr. Söylet, her iki sıhhat müessesesi binasının da takriben 50 senedir hizmet verdiğini, yıkılarak yine yapılmasının koşul olduğunu anlattı.

‘YERLERİNDE YENİLENMESİ EN UYGUN ÇÖZÜM’

Söz konusu iki hastanenin senede toplam 2 milyon 300 binin üzerinde kişiye poliklinik hizmeti verdiğini hatırladan Söylet, bu hastanelerin taşınması veyahut yerinde yenilenmesi konularında danışmanlık şirketlerine araştırmalar yaptırdıklarını, ilmi ve akademik olarak çalışmalarda bulunduklarını vurguladı. Prof. Söylet, “Araştırmalarımız sonrasında Türkiye’nin en büyük üniversite hastanesi olan İÜ Tıp Fakültesi Çapa Kampüsüve Cerrahpaşa Kampusu’nun yerinde yenilenmesinin en uygun çözüm olacağı ile alakalı raporlar elde ettik, çalışmalarımızı bu konuda yoğunlaştırdık” dedi.

Çapa ve Cerrahpaşa’nın yalnız sıhhat müessesesi değil aynı vakitte çeşitli sıhhat bilimi öğrencilerinin eğitim gördüğü, pratik ve uygulama yaptıklarını hatırladan Söylet, bu yüzden her iki üniversitenin aynı yerinde yenilenmesine karar verdiklerini söyledi. Hastanenin yenilenmesi esnasında hastaların Esnaf Hastanesi, Samatya Hastanesi ve çevredeki diğer hastanelere dağıtacaklarını hatırladan Söylet, hastanenin yapımı esnasında ihtiyaç duyulan kaynağın da İÜ’nün İstanbul’un fark yerlerinde geçmişten tahsis olarak alınmış büyük arazilerin satışı ile planlandığını söyledi.

‘MODERN VE ÇAĞDAŞ BİR HASTANE OLACAK’

Hastanelerin yıkılarak yine yapılması aşamasına gelindiğinde en ehemmiyetli konuları buralarda rehabilitasyon gören hastalar, eğitim gören öğrenciler ve akademisyenler konusu oluşturuyor.

Prof. Dr. Söylet, yeni sıhhat müessesesi binası yapılırken, hastaların ve çalışanların en az mağdur olmasını hedeflediklerini vurgulayarak, Türkiye’nin en çok yatak kapasitesine sahip ve ülkenin hekim kitlesinin büyük bölümünü da yetiştirmiş fakültelerinin çalışmalarını aksatmadan kendilerini yenilemek zorunda olduğunun önemine dikkat çekti.

5 MİLYAR DOLAR GİRDİ SAĞLAYACAK

Hastanelerin yine yapılmasının takriben 1.5 milyar TL’ye mal olacağını dile getiren Prof. Söylet, şu an hizmet veren binaların birbirinden kopuk olduğunu, hastaların bahçelerde perişan olduğunu, otopark gibi çok temel sorunların devam ettiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Böylesine büyük bir proje tabii ki Ankara’daki karar vericiler açısından da ciddi bir çalışma yapılmasını gerektirdi. Bu çalışmaları tamamladık. TOKİ ile ön anlaşma imzaladık. Öncesinde avan (ön) proje veyahut master tasarı denilen hazırlık yapılması gerekiyordu. Yeni binayı, eskisi çalışmaya devam ederken nasıl yapacağız, nereden başlayacağız, kaça böleceğiz, önce hangi binaları yapacağız gibi… Yeni yapılanmada çağdaş ve çağdaş bir sıhhat müessesesi istiyoruz.

Bunun içinde Devlet Planlama Örgütü (DPT) bu projemizi avan projeye müsaade verdi, parasal kaynak sağladı. Avan projenin ihale şartnamesindeki en ehemmiyetli konu şehir içinde böyle büyük kampusların çalışma düzenlerini çok aksatmadan yıkıp yine etaplar halinde yapılmasıydı. Proje için dünyanın bir hayli ülkesinde fark merkezleri uzmanlarla gezdik. Ben hayallerimde her şeyi bitirdim. Kafamızda ve hayallerimizde bitirdiğimiz projeyi gerçekte de bitireceğiz. Komşulardan ne kadar çok hasta ve öğrenci talebinin olduğunu düşünürsek sıhhat turizminin olduğunu düşünürsek, 5 milyar dolar girdi sağlayacak bir proje bu.”

Bir önceki yazımız olan Erkek hemşireler geliyor başlıklı makalemizde erkek, geliyor ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.