Eğitime kar engeli

KONYA

Konya’nın 2 ilçesinde tamamen, 9 ilçesinde ise kısmen okullara 1 gün ara verildi.Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan izaha göre, Konya ve ilçelerini etkileyen kar hasebiyle Doğanhisar, Bozkır ilçelerinde tamamen, Kadınhanı, Derbent, Cihanbeyli,Hadim, Kulu, Yunak, Halkapınar, Çeltik ilçe merkezleri hariç köy ve beldelerde okullar bugün için tatil edildi. Altınekin ilçesi’nde ise taşımalı eğitime ara verildi. 

BİTLİS

Bitlis’in Tatvan ilçesinde elverişsiz hava koşulları hasebiyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Tatvan Milli Eğitim Müdürü Mahfuz Bayar, kazada bir gün önce akşam saatlerinden itibaren tesirini sürdüren tipi ve fırtına hasebiyle Tatvan merkez ve merkeze bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verildiğini açıkladı.

Hava şartlarının normale dönmesi vaziyetinde ara verilen eğitime yarın tekrar başlanacağını kaydeden Bayar, ilerleyen saatlerde yarın için vaziyet değerlendirmesi yapacaklarını sözlerine ekledi

SİVAS

Sivas’ta tesirli olan negatif hava koşulları ve kar yağışı hasebiyle şehir genelinde ilk ve orta dereceli okullar 2 gün tatil edildi.

YOZGAT

Yozgat merkezde tesirli olan kar yağışı hasebiyle eğitime bugün de ara verildiği belirtildi. Yozgat’ta yoğun kar yağışı sebebiyle ilk ve orta dereceli okullardan sonra yükseköğretime de bir gün süreyle ara verildi. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle Yozgat şehir merkezinde bulunan fakülte ve yüksek okullarda eğitime yarın (1 Mart 2012) için ara verildiği bildirildi.

ANKARA

Ankara Valiliği, Ankara’da ilk ve orta dereceli okulların, kar yağışının devam etmesi hasebiyle okulların tatil edildiğini açıkladı.

ERZURUM

Erzurum’un Tekman ilçesinde kar ve tipi hasebiyle okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

MALATYA

Malatya’da negatif hava koşulları sebebiyle şehir merkezi ile merkeze bağlı belde ve köylerdeki okullar, 1 Mart Perşembe günü için tatil edildi.

KIRŞEHİR

Kırşehir’in bir takım ilçelerinde, yoğun kar yağışı sebebiyle okullar yarın için tatil edildi.

NEVŞEHİR

Nevşehir’de yoğun kar yağışı hasebiyle eğitime 1 gün ara verildi.

ÇORUM

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şehir merkezi ve merkeze bağlı belde ve köylerde ilk ve orta dereceli okulların  tatil edildiği açıklandı. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Olumsuz hava koşulları ve aşırı kar yağışı hasebiyle ilimiz merkez ve merkeze bağlı köy ve beldelerdeki tüm okulöncesi-ilköğretim-lise ve eşiti okullar 01 Mart 2012 Perşembe günü (1) bir gün süre ile tatil edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta üç gündür tesirli olan kar yağışı hasebiyle okullar tatil edildi. Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada, devam eden yoğun kar yağışının ulaşımı negatif etkilemesinden dolayı şehir merkezi, bağlı belde ve köylerdeki okul öncesi eğitim kurumları, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitime bugün ara verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi. Sakat ve özürlü kamu çalışanları da idari izinli sayılacak.

KARABÜK

Karabük’te yoğun kar yağışı hasebiyle Ovacık ve Eflani ilçelerinde okullar tatil edildi. Karabük’te üç gündür tesirli olan yoğun kar yağışı hasebiyle Ovacık ve Eflani ilçesinde okullar 2 gün tatil edilirken, Eskipazar ilçesinde de taşımalı eğitimde bir gün tatil edildi. Diğer taraftan Karabük’te hali hazırda 270 köy ulaşıma açılamadı. Merkezde 38, Eflani 54, Eskipazar 49, Ovacık 42, Safranbolu 53 ve Yenice’de 34 köy yolu ulaşıma kapalı. Toplam 2 bin 104 kilometre uzunluğunda kapalı olan 270 köy yolu için İl Özer İdaresi Yatırım ve İnşaat Müdürlüğüne bağlı 7 greyder ve 2 kar bıçaklı kamyon ile yolları
açmak için çalışmalar başlatıldı. Kar kalınlığının özellikle yüksek kesimli ilçelerde 1.5-2 metre arısında kar kalınlığı olurken, kipler son üç ayda 19 bin 140 kilometre uzunluğunda kapanan köy yolunu açtı.

BARTIN

Bartın’da 3 gündür tesirli olan kar yağışı sebebiyle okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Kar yağışı sebebiyle 63 köyde ulaşım sağlanamıyor. 

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan izaha göre, Bartın genelinde tesirli olan kar yağışı sebebiyle belediye hudutları dışından kalan tüm ilçe, belde ve köylerde okulların 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, Meteoroloji Müdürlüğü’nün raporları doğrultusunda kar yağışının Bartın’da aralıklarla yağacağı, yollarda buz rizikosu oluştuğu ve bunun üzerine okulların tatil edilmesine karar verildiği bildirildi.

Bartın’da kar yağışının pazar gününe kadar tesirli olması bekleniyor.

SAMSUN

Samsun’da iki gündür aralıksız olarak devam eden kar yağışı 416 köy yolunu ulaşıma kapattı, ilçelerde ise okullar tatil edildi.

Yoğun kar yağışı hasebiyle toplam 416 köy yolu ulaşıma kapanırken, Ayvacık, Asarcık, Çarşamba, Havza, Kavak, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme ve Vezirköprü’de okulların tamamı 1 gün süreyle, karın tesirini daha fazla gösterdiği Ladik’te 2 gün süreyle tatil edildi. Ayrıca, Alaçam’da Kızlan bölgesinde, Atakum’da özel eğitim okulları 1 gün tatil edilirken, taşımalı ortaöğretim öğrencileri ise izinli sayılacak. Canik’te Gödekli, Uluçayır, Gecehan, Düzören, Başalan, Düzardıç, Yeşilpınar, Fındıcak, Çamalan, Gökçepınar, Tuzaklı, Yayla, Gökalan, Ambarlı, Adatepe, Muratlı, Hacınaipli köylerinin okulları 2 gün süreyle, İlkadım’da taşıma merkezli ilköğretim okulları 1 gün süreyle, 19 Mayıs’ta Kösedik, Kuşkayası, Karagöl, Esentepe Düzköy İlköğretim Okulları 1 gün süreyle, Tekkeköy’de ise tüm köy okulları 2 gün süreyle tatil edildi.

ORDU

Ordu’da 13 kazada okullar bir gün süreyle tatil edilirken, bir takım ilçelerde ilçe merkezleri hariç belde ve köylerde eğitim ve öğretime ara verildi.

Ordu Valiliği’nden yapılan izaha göre Akkuş, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Gürgentepe, Gölköy, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Ulubey’de okullar bir gün süresince tatil edilirken, Merkez İlçe, Fatsa ve Ünye’de ilçe merkezleri hariç tüm belde ve köylerde eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. İkizce ilçesinde Merkez ilçe 1 gün, belde ve köyler 2 gün, Perşembe ilçesinde Kuyluca ve Ortatepe İlköğretim okulları 1 gün tatil edildi. Gülyalı ilçesinde ise rastgele bir aksama olmadan eğitim ve öğretim devam ediyor.

BURSA

Bursa’da 24 köy yolunun kapalı olduğu bildirildi. Yoğun kar yağışı sebebiyle Yenişehir ve Orhangaszi ilçelerinde tüm okullar tatil edildi.

Bursa İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre, Bursa’da gece saatlerinde 10 olan kapalı köy yolu sayısı kar yağışının tesirini artırmasıyla sabah 09.00 itibariyle 24’e çıktığı bildirildi. İl Özel İdaresi ekipleri 19 greyder, 5 kar bıçaklı kamyon 3 kepçe ile 60 personel karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Kar yağışının tesirini artırması vaziyetinde gün içinde kapalı köy yolu sayısının 80’i bulması beklendii bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı dolayısıyla Bursa’nın Orhangazi ve Yenişehir ilçelerinde tüm okulların tatil olduğu bildirildi.

KAYSERİ 

Kayseri’de başlayan yoğun kar yağışı şehiri tesiri altına aldı. Kayseri’de yoğun kar yağışının tesiriyle bir takım araçlar refüje çıkarken, kar lastiği olmayan otomobiller de yolda ilerlemekte güçlük çekti. Belediye ekipleri yol temizleme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yoğun kar yağışı hasebiyle Kayseri’nin Develi ve Sarız ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

AMASYA

Amasya’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı hasebiyle Gümüşhacıköy, Hamamözü ve Taşova ilçelerinde bugün, Göynücek ilçesinde ise bugün ve yarın eğitime ara verildiği ifade edildi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta kar yağışı hasebiyle merkez ve 6 kazada ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Son senelerin en sert kışını geçiren Kahramanmaraş’ta bir gün önce akşamdan bu yana tesirli olan kar yağışı hasebiyle eğitime ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, şehir merkezinde eğitim veren ilköğretim ve liselerin yanı sıra Sütçü İmam Üniversitesi’nde okulların 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

Öte yandan Elbistan başta olmak üzere Ekinözü, Pazarcık, Göksun ve Çağlayancerit ilçelerinde kar ve tipi devam ediyor. Bu ilçelerde ve ilçelere bağlı köylerde de eğitime çeşitli sürelerde ara verildi. Andırın ilçesinin yoğun kar yağışı olan bölgelerinde de eğitime ara verilirken, Afşin, Türkoğlu ve Nurhak ilçelerinde eğitime devam ediliyor.

AKSARAY

Kar yağışı nedeniyle, Aksaray’ın Ortaköy, Ağaçören, Sarıyahşi, Gülağaç ve Güzelyurt ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi.

ADIYAMAN

Yoğun kar yağışı hasebiyle İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile Adıyaman merkez ve Samsat ilçesi hariç bütün okullar 2 gün süre ile tatil edilmiştir.

ADANA

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde yoğun kar yağışı hasebiyle eğitime verilen ara 1 gün daha uzatıldı. Edinilen bilgiye göre, iki gündür süren yoğun kar yağışı hasebiyle Tufanbeyli’de bir gün önce okullar tatil edilmişti. Kar yağışının devam etmesi ve tipi çıkması hasebiyle eğitime verilen ara 1 gün daha uzatıldı.

KOCAELİ

Kocaeli’nin Derince ve Gölcük ilçelerinde yoğun kar yağışı hasebiyle okullar 1 gün tatil edildi. Derince ve Gölcük Kaymakamlıkları yoğun kar yağışı hasebiyle ilçedeki okulların bir gün süreyle tatil edilmesine karar verdi.
Kocaeli Valiliği’nden yapılan izahta ise taşımalı eğitim yapan okullardaki öğrencilerin okula gelememesi vaziyetinde idari izinli sayılacakları bildirildi. Kar yağışı hasebiyle kamuda çalışan özürlü personel ile hamilelerin idari izinli olduğu da belirtildi.

DÜZCE 

Düzce Merkez’de okullar yoğun kar yağışı hasebiyle tatil edildi. Düzce’de eğitime kar engeli. Düzce’nin tüm içlerinde okullar tatil edilmesine karşın şehir merkezinde tatil edilmemişti. Kar yağışının tesirini arttırması hasebiyle merkezde de okullar tatil edildi. 1 Mart 2012 itibariyle okulların tatil edildiği bildirildi.

 

 

Bir önceki yazımız olan 1260 öğrenci rekor kırdı başlıklı makalemizde 1260, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.