Eğitime kar engeli

ANKARA

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Ankara’nın bugün sabah saatlerinden itibaren soğuk ve kar yağışlı havanın tesiri altına girdiği, yarın ani sıcaklık düşüşlerinin buzlanma ve don olayına sebep olacağı belirtilerek, tedbirli olunması istendi.

Açıklamada, “Beklenen ani sıcaklık düşüşlerinin buzlanma ve don olayına sebep olacağı ve birlikte aralı kar yağışı beklendiği değerlendirildiğinden, kamu müessese ve kuruluşlarında görevli gebe ve emzikli bayanlar ile kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kontrol edilemeyen tansiyon yüksekliği hastalarının ve kronik hastalıkları olanların ve de özürlü personel ile eğitim-öğretim kurumlarımızda bulunan öğrencilerimizin sıhhatinin negatif etkilenmemesi itibariyle Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 28 Şubat 2012 ve 2 sayılı kararı ile 29 Şubat 2012 Çarşamba günü ilimiz kamu müessese ve kuruluşlarında görevli gebe ve emzikli bayanlar ile kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kontrol edilemeyen tansiyon yüksekliği hastalarının ve kronik hastalıkları olanların ve de özürlü personelin idari izinli sayılması, resmi ve özel ilk ve orta dereceli okulların, yaygın eğitim kurumları ile anaokullarının ve kreşlerin ise 1 (bir) gün süre ile tatil edilmesi kararlaştırılmıştır” denildi.

BURSA

Bursa ve ilçelerinde yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime bir gün ara verildi. Bursa’da tesirli olan kar yağışı eğitimi etkiledi. Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, İnegöl ve Harmancık’ta tüm okullar, Büykorhan’da ilköğretim okulları ve Orhangazi’de yalnızca taşımalı eğitimin yapıldığı okullarda kar yağışı dolayısıyla eğitim öğretim 1 gün tatil edildi.

KIRIKKALE

Kırıkkale Valiliği, yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime 1 gün ara verildiğini duyurdu. Kırıkkale’de kar yağışı tesirini gece gittikçe artırdı. Yüksek kesimlerde 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı ve tipi sebebi ile valilikten izah geldi. Valilik, yoğun kar yağışı sebebi ile eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verildiğini, ayrı olarak kamuda çalışan özürlü personelin de bugün idari izinli sayılacağını duyurdu. Öte yandan meteorolojiden yapılan uyarılara göre rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli eseceği, yaşanabilecek negatifliklere karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

YOZGAT

Yozgat’ta yoğun kar yağışı sebebiyle şehir merkezinde ve merkeze bağlı köylerde ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi.

BARTIN

Bartın’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan yoğun kar yağışı sebebiyle okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

DENİZLİ

Denizli Valiliğinden yapılan izahta şöyle denildi: “İlimiz merkez Altındere köyü, Serinhisar ilçesi, Honaz ilçesinin Karaçay beldesi, Akbaş köyü ile taşımalı öğrencilerin hava muhalefeti hasebiyle okullar tatil edildi. Ayrıca, Buldan ve Güney ilçelerine bağlı 30 köy ve beldede buzlanma ve hava muhalefeti hasebiyle ulaşımda sıkıntılar çekilmektedir.”

ÇORUM

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, şehir merkezine bağlı köylerde ve merkezde taşımalı eğitim yapılan 80. Sene İlköğretim Okulu’nda eğitime bir gün ara verildi.

KIRŞEHİR

Kırşehir’de geceden bu yana tesirli olan kar yağışı sonrasında, Akpınar, Akçakent Çiçekdağı ilçelerinde taşımalı eğitime ara verilirken, Kaman İlçesine giden tüm yollar kapalı olmasına karşın kaymakam olmadığı için tatil duyuru edilemedi.

ORDU

Ordu Özel İdare Genel Sekreterliği’nden verilen bilgiye göre, kar yağışı neticesi Akkuş’ta 32, Kumru’da 15, Fatsa’da 10, Korgan’da 10, Çatalpınar’da 7, Çaybaşı’nda 4, İkizce’de 3, Ünye’de 3, Çamaş’ta 2 köyün yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Bu arada yoğun kar yağışı neticesi 3 kazada okullar tatil edildi. Silahlı güç Valiliği’nden verilen bilgiye göre, Akkuş ve Çaybaşı ilçelerinde tüm belde, köylerde okullar 1 gün, İkizce ilçesinde ise merkez kazada 1 gün, belde ve köylerde 2 gün eğitime ara verildi.

AMASYA

Yoğun kar yağışı hasebiyle 210 köy yolunun kapandığı Amasya’da Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi. Amasya İl Özel İdaresi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Amasya şehir merkezinde 52, Merzifon’da 33, Göynücek’te 28, Gümüşhacıköy’de 43, Taşova’da 22 ve Suluova ile Hamamözü’nde 16’şar köy yolunun yoğun kar yağışı hasebiyle kapandı. Yetkililer yolların açılması için ekiplerin seferber edildiğini bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Arapça Yarışmaları heyecanı başlıyor başlıklı makalemizde arapça, başlıyor ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.