İhlas Koleji’nde Elt Parents konferansı

İhlas Koleji Marmara Evleri Kampüsü Konferans Salonunda yapılan konferansa, İhlas Koleji yönetici ve öğretmenlerinin yanı sıra yoğun bir veli katılımı oldu. Konferansın açılış konuşmasını yapan İngilizce Bölüm Başkanı Gökşen Varçin, İhlas Koleji’nin İngilizce ile alakalı ihtiyaç duyulan olan tüm teknikleri kullandığını lakin bunun aileler tarafından da desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Varçin’den sonra söz alan konferansın ilk konuşmacısı Şeyda Bekler de yabancı dil ile alakalı ailelerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Eğitim danışmanlığı yapan Bekler, bu konuda bir hayli sualle karşılaştığını söyledi. Bilhassa velilerin çocuklarına karşı tutumlarının onların öğrenme süreçlerini yakından ilgilendirdiğini belirten Bekler, bu konuda dinleyicilere bir takım metotlar önerdi.

Çocuğa ayrılacak vaktin ehemmiyetini belirten Bekler, günde 45 dakikalık bir fedâkarlık ile anne baba ve çocuğun iletişiminin artacağını söyledi.

Bekler’in hemen peşinden ikinci konuşmacı olan Münir Güler, velilere çocukların okulda gördükleri yabancı dil eğitimini pekiştirmek için hanede uygulanabilecek metotlar ile alakalı bilgi verdi. Çocukların fark zeka tiplerine sahip oldukları halde oyun zekasının her çocuk için geçerli olduğunu belirten Güler, içine oyun katılan aktivitelerin daha başarılı olduğunu söyledi.

Her hanede bulunan kolay materyallerle yapılabilecek oyunları ve aktiviteleri gösteren Güler, bu yöntemlerin İngilizce eğitimini desteklediğini lakin yine de okuldaki öğretmene danışılarak bir yol izlenmesi gerektiğini vurguladı.

Son konuşmacı olan Esra Girgin de, okuldaki yabancı dil eğitiminin hanede nasıl destekleneceği ile alakalı tavsiyelerde bulundu. Oyun ve hikâyelerin çocuklarda öğrenme için en etkin ve kalıcı yol olduğunu belirten Girgin, öğrenmenin temelinin eğlence olmasını gerektiğine inandığını söyledi. Ailece yapılacak aktivitelerin daha eğlenceli olacağına dikkat çeken Girgin, bu aktivitelerden birini konferansı dinlemeye gelen velilerle yaptı.

Velilerin oldukça dikkatli olarak dinlediği, notlar aldıkları görüldü. Konferansın nihayetinde katılımcılara birer plaket verildi.
 

Bir önceki yazımız olan Darüşşafaka için başvurular sürüyor başlıklı makalemizde başvurular, darüşşafaka ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.