Uludağ Üniversitesi’nden araştırmaya 10 milyon TL

EDİP TEKİN
BURSA

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın aylık alışılmış olan meclis toplantısına misafir olan Dilek, sivil toplum örgütleri, sanayiciler ve kamu kuruluşlarıyla yakın ve sıcak ilişkiler kurmaya çaba ettiğini söyledi. Üniversitelerin temel görevlerinden birinin bilgi üretmek olduğunu söyleyen Dilek, “Üniversitelerin topluma sağladıkları fayda çoğaldıkça ve çeşitlendikçe toplum nezdinde itibarları artacak ve netlikle daha tesirli ve dinamik kurumlar haline geleceklerdir. Ülkemizin ekonomik gelişiminde lokomotif görevini sanayi ve ticaret dünyasının oluşturduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Dolayısı ile sanayici ve işadamlarımız görevlerini yerine getirirken netlikle Uludağ Üniversitesi’ni yanlarında hissetmeliler ve üniversitemizdeki beyin gücü ve olanaklardan faydalanmalıdırlar. Yönettiğimiz üniversitede kullanmakta olduğumuz kamu kaynağının siz değerli sanayici ve işadamlarımızın ödediği vergilerden geldiğini biliyoruz. Sorumlu bir yönetici olarak batılı ülkelerde olduğu gibi vergi verenlerin beklentilerini karşılamak ve üniversitemizde harcadığımız para ile toplum yararına hangi değerleri ürettiğimizin hesabını vermek durumundayız” dedi.
 

Uludağ Üniversitesi’nde takriben 2 bin 300 akademisyenin görev yaptığını ifade eden Dilek, “Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonunda takriben 10 milyon Lira var. Kurum dışından DPT, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği Projeleri’nden daimi artan bir parasal kaynak mevcuttur. Üniversitemizde, her birine milyonlarca liralık yatırımlar yapılarak heyetmiş yüzlerce laboratuar bulunmaktadır. Bu kaynaklar ülkemizin kalkınması yerine müessesenin öz kaynakları ve sizlerden alınan vergiler ile oluşturulmuştur. Hangi konuda sıkıntınız varsa bize gelin, araştırmacılarımız çözüm bulsun” diye konuştu.
 

Bir önceki yazımız olan Eğitime kar engeli başlıklı makalemizde eğitime, engeli ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.